10 Čvc Masai Mara 2016
Masai Mara 2016
Sen z Afriky pomalu končí, ale kdo měl to štěstí a byl tam, v noci ho probudil řev lva, kolem stanu slyšel projít slona, ten je nadobro ztracen.
Teď už přemýšlím, co jsem měl udělat lépe. Ale starat se o dva fotoaparáty v prachu terénního auta, mít je stále připravené, namířit ten správný, překontrolovat nastavení dříve než vám zvíře ukáže zadek… Tentokrát nemám fotografií mnoho. Snad dva tisíce. Ale fotek, které se opravdu povedly je více než kdy jindy . Tentokrát to bude možná 20-30 fotografií, které stály skutečně za to. A hlavně, teď už vím, jak jsem měl kdy fotoaparát lépe nastavit :-).. jako vždy 🙂
Jednou jsem byl v Keni při velké migraci zvířat. Měl jsem štěstí, že to bylo před mnoha lety, a to ještě na jejím počátku. Návštěvníků tam v tu dobu bylo poměrně málo. Poslední roky navštěvují Keňu při migraci hlavně turisté, a to je rozdíl a současně problém. V pátek minulý týden jsme se jeli podívat na hranici s Tanzánií. Velká stáda pakoňů se již blíží a je vidět velké skupiny zvířat. Každou hodinu překročí hranice Keni a opět nastane velké divadlo. Stál jsem se svým masajským stopařem u jednoho z brodů přes řeku. Stále je prázdný. Na březích se zatím v klidu vyhřívají jen krokodýli. Mluvili jsme o migraci. Je to zázrak. Masaj mi řekl, že stádo nezastaví ani obrovský skok do vody, ani krokodýli, které pakoně ve vodě vidí. Nezastaví je ani lev procházející se na druhé straně břehu. Skočí. A přesto mi řekl, že poslední roky je jedna věc, která pakoně spolehlivě zastaví. Čínští turisté. Neurvalí, hluční, pořvávající, šermující svými selfie tyčemi. Obtěžující pakoně vypouštěnými drony. Nic je nezajímá, řekl mi. Jen aby měli ve svém mobilu selfíčko s černým stádem za sebou. Ruší nejen turisty, ale i zvířata. Neví ani, že jsou to antilopy. Nezajímá je, odkud a kam jdou… fakt byl z toho můj Masaj nešťastný. Pokud bych znovu do Keni jel, určitě ne při migraci.
No Comments